Çilingirlik

Ankara içinde tüm ilçelere çilingir hizmeti. Oto çilingir keçiören

Created with Sketch.

Çilingirlik

Çilingir Nedir

Kapılar, pencereler, kasalar, otomobiller vb üzerindeki kilitler ile çalışan, bunları tamir eden ve anahtarsız şekilde açmayı başarabilen kişilere Çilingir denir.

Çilingirler, iş yeri, konut ve otomobil kilitleri ve güvenlik cihazları kuran, ayarlayan ve tamir eden yetenekli insanlardır. Çilingirler kilitleme anahtarlarını üretir ve çoğaltır, kilit kombinasyonlarını değiştirir ve izin verildiğinde kilitleri açar. Geleneksel güvenlik donanım ve kilit setlerini kurma ve tamir etme konusundaki bilgi ve becerileri, onları yetkisiz girişlerden korumak için farklı seviyelerde fiziksel güvenlik gerektiren konut, ticari ve endüstriyel tesislerde çalışmalarını sağlar.

Çilingirin yaptıkları ve görevleri

Kilit açma

Çilingirlerin en bilindik görevi, çoğu insanın aklına ilk olarak kapı kilidi açma işi gelir. Aslında bakıldığında çilingirler tarafından en sık gerçekleştirilen işlemler bunlardır. Genellikle hane kapıları, iş yeri kapıları başta olmak üzere, iş hanları kapıları, çelik ve ahşap kapılar, elektronik kapılar, cam kapıların kilitlerinin açılması işlemini gerçekleştirirler.

Oto çilingir

Çilingirlerin sıklıkla yaptığı bir diğer iş ise otomobil kapılarını açmaktır. Bu işin tanımlaması ise oto çilingir olarak geçmektedir. Oto çilingir işi kendini sürekli geliştiren çilingirler tarafından yapılmaktadır. Yeni nesil araç kapıları çok daha karmaşık yapıda oldukları için gelişen teknoloji ile çilingirlerin de kendilerini yenilemesi ve geliştirmesi gerekmektedir.

Kilit tamiri

Kilit tamiri genelde çilingir görevi değil de anahtarcı görevi olarak görülmektedir. Aslında kilit tamir işe çilingirlerin yaptığı bir işlemdir. Her ne kadar çilingirler kapı açma işi özdeşleştirilmiş olsalar da kilit tamiri yapmak ve onları yenilemek konusunda da oldukça ustadırlar.

Kasa açma

Çilingirlerin bir diğer mahareti ise kasa açma işidir. Kasa açma işi gerçekten profesyonellik isteyen bir işlemdir ve çilingirler bu konuda da oldukça iş bilen ve becerikli insanlardır.

Geçmişten günümüze çilingirler kendilerini sürekli geliştirmiş ve çağa ayak uydurmuşlardır. Ülkemizde de bu uyuma ayak sağlayan sertifikalı çilingirler mevcuttur. Sitemiz üzerinden alacağınız hizmet sertifikalı personelimiz tarafından sağlanmaktadır. En donanımlı araç gereçleri ile size 7 gün 24 saat hizmet vermektedir.